2008 Award Winners

FORT WORTH POLICE OFFICERS’ AWARD
FOUNDATION HONORS EXEMPLARY SERVICE

Fort Worth police officer Johnny Sosa, Sr. was named Officer of the Year for 2008 at a special VIP dinner on Tuesday, May 12, 2009. The dinner was hosted by the Fort Worth Police Officers’ Award Foundation and was held at the City Club of Fort Worth.

The honor for the Commander of the Year went to Lieutenant Steven Baker of the South Division Field Operations Division.

Group-edited
Photography by Raymond Cervantes

Pictured (from left to right): Chief Jeffrey W. Halstead; Detective Kerry Adcock, Criminal Investigations Division; Officer Buck Wheeler, Specialized Units; Officer Jesus Alaniz, Special Operations Division; Captain Chip Jones, Reserve Division; Officer Domingo Martinez, III, East Field Operations Division, NPD 6; Detective Brent Halford, Central Field Operations Division; Officer Johnny Sosa, Special Operations Division; Lieutenant Steven Baker, South/East Field Operations Bureau, South Division; Officer Eryn Smith, Dwayne Freeto Rookie of the Year; Detective George Steeves, West Field Operations Dvision; Sergeant Michael Decker, Supervisor of the Year; Officer Rubin Sandlin, North Field Operations Division; Officer Kyle Lawrence, South Field Operations Division, NPD 7; John Joyce, Chair.

Other personnel honored as outstanding in their area of assignment are:

Field Operations Division

Corporal/Detective Brent Halford, Central Field Operations Division
Officer Rubin Sandlin, North Field Operations Division, NPD 4
Corporal/Detective George Steeves, West Field Operations Division
Officer Kyle Lawrence, South Field Operations Division, NPD 8
Officer Domingo Martinez, III, East Field Operations Division, NPD 4
Criminal Investigations Division
Detective Kerry Adcock, Violent Personal Crimes, SCRAM unit

Special Operations Division

Officer Jesus Alaniz, Jr.

Specialized Units

Officer Buck Wheeler, Training Division

Rookie of the Year

Officer Eryn Smith, Central Field Operations Division, NPD 1

Reserve Unit

Reserve Captain Chip Jones

Supervisor of the Year

Sergeant Michael Decker, Special Operations Division

2008 NOMINEES

Central Field Operations Division

Detective Brent Halford
Officer Michael Johnson
Officer Scott McLain
Officer Joel Stary

North Field Operations Division

Officer Charles Davis Officer Rubin Sandlin

East Field Operations Division

Officer Adam Byars
Officer Robert Campbell
Officer Duane Collins
Officer Daniel Evans
Officer Domingo Martinez, III
Officer Jedidiah Miller
Officer Blenda Selvey
Officer William Snow
Officer Allen Speed

West Field Operations Division

Officer Andy Morquecho
Officer Thomas Shelton
Detective George Steeves
Officer Reginald Traylor

South Field Operations Division

Detective Dan Fenter
Officer Doyal Gilbert
Detective James Goodwin
Officer Kyle Lawrence
Officer Jeri Roberts

Reserve Division

Lieutenant Bill Brown Reserve Captain Chip Jones

Criminal Investigations Division

Detective Kerry Adcock
Detective Dana Baggott
Officer Richard Benson
Detective Thomas Boetcher
Detective Charles Hubbard, Jr.
Officer Thomas McLaughlin
Detective Charles O’Brien
Officer William Yeager

Special Operations Division

Officer Jesus Alaniz
Officer Tony Dyess
Officer Johnny Sosa
Officer Jacob White

Specialized Units

Officer Paul Davis
Officer James Henderson
Officer Adrian Tidwell
Officer Buck Wheeler

The Dwayne Freeto Rookie of the Year Award

Officer Eryn Smith

Supervisor of the Year 2008

Sergeant Michael Decker
Sergeant Steven Enright
Sergeant Steven Halfmann
Sergeant William Hix
Sergeant Chad Plowman
Sergeant James Stockton

Commander of the Year 2008

Lieutenant Steven Baker
Lieutenant Richard Clark
Lieutenant John Morgan
Captain William Read
Lieutenant Curtis Wadlington
Go to Top